Knowing Sale Prices

In my first post on Cutting Your Grocery Bill 101 I mentioned that it is important to check your local store sales each week.

Earlier this year, I spent 12+ weeks evaluating the sales in my area in order to compile this buy-price list. This will help to keep me aware of actual sales and more accountable to spend my money wisely. I used my compiled data, with lists from Money Saving MomThe Frugal FindMadame Deals, and Southern Savers.

The prices listed below are the prices that I have decided I will pay and will try not to pay more. Of course, it’s not always possible to find prices this low when you need the items, and sometimes you might not have a coupon to match with a sale. These prices are the prices I will shoot for to pay by pairing a coupon with a great sale. These are not typically the shelf prices you’ll see here!
In this list I will bold an item that I have purchased personally at a certain price. I have looked at ads from Aldi, Dillons, Checkers, Walgreens, Target and Hy-Vee. Do you have any prices to add or edit? I definitely will be adding to and editing this list as I have more experience.
If there is one asterisk (*) by a price, then two sources have quoted that price, if there are two asterisks (**), then three sources have quoted that same price.

I would encourage you to do this:

1) Print off this list.
2) Compare these prices with what you see in your local ads for 12 weeks.
3) Edit the list to make it yours.

 

Refrigerated Items

**Butter — $0.59 – 1.69 per pound (can freezes butter if there is a great deal)
***Cheese — $1.33- $1.69 per 8 oz. or less
Cream Cheese — $0.50 per package or less (can freeze)
***Eggs — $0.98 – $1.19 per dozen or less
*Milk — $2.25 – $3.19 per gallon (can freeze for baking)
Orange Juice – $2 for 64 oz. or $2.49 per gallon
*Sour Cream — free – $1.29 per 16-oz. carton
**Yogurt — $0.25 per serving or less

Produce

Note: This category does not have many coupons, but I wanted to record the best prices I’ve seen.
Apples – $0.83 – $1 per pound
Asparagus – $1.48 – $1.99 per pound
Avacado – $0.29 each
Bananas — $0.19 per pound (Every Thursday, Checkers has this sale for bananas. If you are going to Wal-mart, bring the ad and they will price match!)
Broccoli – $0.88-$1.00 per pound
Cantaloupe – $1.00 – $2 each
Carrots — $0.99 per bag of baby carrots, $0.99 per one-pound bag of whole carrots
Corn – $0.17 – $0.25 per ear
Cucumbers – $0.67 each
*Fruit in Season — $0.99 per pound or less (found this true for pineapple, strawberries, pears)
Grapefruit – $0.39 each or less
*Grapes — $0.99 – $1.38 per pound 
Green beans – $0.78 – $0.98 per pound
**Lemons — $0.25 each or less
Mangos – $0.39 – $0.50 each
Onions – $0.79 – $0.99 for 3 pounds
Oranges – $0.75 per pound, or $1.49 for 4 pounds (which is $0.37 per pound)
Potatoes – $0.38 – $0.59 per pound
Red Peppers – $0.99 each or less
Salad — $0.78 – $1.59 (Money Saving Mom buys organic greens when she can get them for $1.99 per 16-ounce tub or less.)
*Strawberries — $1.50 per pound or less (other berries $2 per 6 oz.) 
*Tomatoes — $0.99 per pound or less
*Watermelon — $2.99 per watermelon (or $0.48 per pound)

Frozen

Frozen Dinners — We do not buy these.
Frozen Pizza — I make homemade pizza!
Frozen Vegetables — $0.88 – $1.50 per bag or less 
*Ice Cream — 
We are ice cream snobs and don’t usually buy the store brands, but instead go for Blue bunny or Edy’s and buy only when we can get between$1.50 – $2.50 per tub.

Meat

**Beef, Ground — $1.78 – $2 per pound (93% lean ground beef $2.50 per pound or less) 
**Chicken, Boneless Skinless Breast — $1.28 – $1.99 per pound or $5.99 per 3-lb. bag
Chicken, Split Breast – $0.78 – $0.99 per pound
Chicken, Thighs and Drumsticks – $0.49 – $0.88 per pound
*Chicken, Whole — $0.89 – $0.99 per pound
Hot Dogs – $0.50 – $1 per package (8 pk)
Pork Loin, Boneless – $1.88 – $1.99 per pound
Ribs – $1.78 per pound
*Roast — $2.50 per pound or less
Salmon – $3.99 – $4.88 per pound
Steak — $2 per pound or less
Turkey, Ground – $1.18 per pound

Dry/Canned Goods

Baking Powder, Soda – $1, $0.75
Barbecue Sauce – $0.50 per bottle
Bread — $1.49 per loaf or less (I make my own homemade whole wheat bread.)
Cake Mix — free
*Canned Beans – $0.50
*Cereal — $1 – $1.70 per box
Chocolate Chips — $1.69 per package (Aldi) or CostCo $0.13/oz.
Cocoa, unsweetened – $2.50
Cornstarch – $1
**Crackers, Chips — $1 per box or less
Flour — $1.40 for 5 pound bag
**Hamburger/Hot Dog Buns — $1 per package
Honey — Aldi has around $3 for 16 oz. or CostCo $0.14/oz.
Jelly/Jam — $1 per jar or less.
***Ketchup — $0.50 per bottle or less
***Mayonnaise — $1 per jar
***Mustard — free
Oil, Olive – $3.99
Oil, Vegetable or Canola – $1.50
Oats — $1.69 per canister (Aldi price) or CostCo $0.65/lb.
***Pasta — $0.50 – $0.75 per box
*Peanut Butter — $1 per jar or less
Rice – free – $0.50 per pound
**Salad Dressing — $0.99 per 16 ounces or less
*Spaghetti Sauce — $1 per jar or less
Spices – $1
**Sugar — $1.40 – $1.50 for 5 pound bag
Sugar, Brown – $0.75 for 16 oz. or CostCo $0.68/lb
Syrup — I make my own syrup since we go through a lot. (I regularly make waffles and freeze them for breakfast.)
**Tomatoes – $0.40 – $0.50 each
*Tomato Paste and Sauce — $0.15 – $0.25 per can
*Tortillas — $0.99 – $1.25 per package
Vanilla — $1.50
Vinegar – $1 – $1.50

 

Toiletries/Personal Care

**Bandages — $0.50 per 30-count box or less
Bar Soap — $0.30 per 2-pack or less
Body Wash – free – $1
Cough Drops — $0.25 per bag or less
***Deodorant — free – $0.99 per regular-sized stick
*Floss — free – $0.25 per package
*Liquid Soap — $0.30 per hand soap pump or less
*Lotion — can get trial-sized bottles for free by signing up for free samples or by using coupons
Pain Reliever — $1 per bottle or less for name brands
***Razors — $1 per package
***Shampoo/Conditioner — free – $1 per bottle ($1- $3 for name brand)
Shaving Cream — $0.50 per bottle or less
Sunblock — free – $0.50
**Toothbrushes — free – $0.50 per toothbrush (we have electric toothbrushes)
***Toothpaste — free – $0.50

 

Cleaning Supplies/Paper Products

**Aluminum Foil — $0.50 – $0.75 for a 20-foot box 
***Dishwasher Detergent — $0.50 or less per box of tabs
**Dishwashing Soap — free – $0.50 or CostCo $0.06/oz.
*Laundry Detergent — $0.99 – $2.99 per 32-load bottle  or CostCo $0.15/load
**Toilet Paper — $0.18 – $0.30 per roll
*Paper Towels – $3.50 for 8 roll pack, $4 for a 6 pack
Kitchen Trash Bags — $2.98 for 32 bags (Aldi price) or CostCo $0.07/bag
***Zipper Bags — $1 per box or less

© 2011 – 2012, Betsy Pool. All rights reserved.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

3 comments to Knowing Sale Prices

Leave a Reply

  

  

  

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge